A Jóga ma Magyarországon

A Magyar Jógaoktatók Szövetsége Egyesület elnökével, Veres Andrással beszélgettünk:


Mi a missziója ennek a szövetségnek?

A Magyar Jógaoktatók Szövetsége Egyesület hosszú előkészületek, egyeztetések után, 2006. december 3-án alakult meg sikeresen.

A nehézségeknek alapvetően az volt az oka, hogy nehéz volt meggyőzni az embereket arról, hogy milyen nagy szüksége van a magyar jógázók világának összefogására. Nemcsak a jógázókat kellett összefogni, hanem elsősorban a magyar jógaoktatókat.

A kérdést két oldalról kellett megközelíteni. Egyrészt az egyszerű jógázók szempontjából, ugyanis a jóga világa is átéli ugyanazokat a válságjelenségeket, mint a társadalom többi rétege, az intézmények és oktatók túlzott pénz utáni törekvését, átéli a jóga kommercializálódását. Vigyáznunk kell tehát arra, hogy azokat az embereket, akik egy jógaintézménybe betérnek, nehogy becsapják, netán felkészületlen ember kezébe kerüljenek, vagy alacsony szintű képzést kapjanak.

A másik oldalon pedig érdekvédelmi feladatokat is el kell látnia a Magyar Jógaoktatók Szövetségének, vagyis azon emberek számára, akik tiszta motivációból a jógaoktatást választják élethivatásuknak, biztosítanunk kell érdekvédelmet, hogy biztonságosan tudjunk ebben a társadalomban működni, és kapcsolatrendszert, mint civil szervezeteknek a társadalom különböző rétegeivel és az állami szervekkel.

Folyamatosan figyelnünk kell azt, hogy a jógának milyen a megbecsülése Magyarországon, illetve van-e lehetőség arra, hogy a jóga támogatást kapjon a központi költségvetésből, hiszen ugyanúgy, ahogy a sport megkapja ezt, a jógának legalább olyan szüksége van erre.

A jóga nemcsak az emberek testi fejlődésével foglalkozik, hanem legalább olyan mértékű a jóga rendszerében a mentális fegyelem, a mentális kontroll, az érzelmek, a gondolatok szabályozása is. Az egész társadalom válik egészségesebbé azáltal, hogy egyre több ember kap olyan jógaképzést, ami által kiteljesedettebb, egészségesebb lesz mind fizikálisan, mind mentálisan.

 

Te miért pont a Sivananda jógát választottad? Mitől vált szimpatikussá számodra?

Azt hiszem, minden jóga-keresőnek egy olyan intézmény az álma, ahová betérve mindent megkaphat, amire szüksége van  testi, mentális és spirituális szinten.  

JógaNekem ilyen volt a Sivananda Jógaközpont, ahol minden érzékemre megnyugtató választ kaptam. A belépéskor az első rezgés, amikor megéreztem az illatokat, az emberek mosolya, az egymáshoz való viszonyuk mind-mind azt sugározták, hogy valahol otthon vagyok.

Azt hiszem, ezek mind meghatározóak voltak. Arra már csak később jöttem rá, hogy igazából nem ez volt az első találkozás, hiszen évekkel ezelőtt már volt a kezemben egy Swami Vishnu-Devananda könyv (A Sivananda-rendszer egy nagy tanítójának, a könyve), ami ott volt a könyvespolcomon, de mégsem állt össze a kép egésszé.

Tehát egy olyan intézménybe léptem be, ahol megkapta a testem, amire szüksége volt, azzal hogy biztosították a karbantartását, olyan gyakorlatokkal amelyek visszaadták hajlékonyságát, rugalmasságát, testem hozzájutott az energiához a pranayama-ból, amire szüksége volt ahhoz, hogy sikeresen tudjak dolgozni és sikeres családapaként, családos emberként is el tudjam látni a feladatomat.

Megkaptam azt, hogy hogyan kell olyan ételeket választani az embernek, amelyek jók a test számára, jók az elme számára, azaz igazán táplálóak.

Megkaptam a választ, mit jelent az, hogy relaxáció, hogy nemcsak a testnek van szüksége relaxációra, hanem az elmének is.

Megismertem a pozitív gondolkodást, megértettem, hogy az igazi átalakulás az ember minden síkjának való átformálása, amelyből a leghatékonyabb a mentális sík átformálása. Megtanultam a háromrétegű relaxációt, aminek a legmélyebb rétege a spirituális relaxáció, elsajátítottam azt a meditációs technikát, ahol az ember végre ráébred arra, hogy ki is ő valójában, és újra fel tud töltődni a napi feladataihoz. 

Úgy gondolom, hogy komplexen ez adta számomra azt az érzést, hogy hazaértem, hiszen van egy olyan hely, ahol lényem minden része táplálékhoz jut és természetesen nem utolsó sorban van egy olyan kihezdhetetlen mester, Sivananda, akinek az igazi tanítása a saját élete.
Mit gondolsz, miért Téged választottak a Magyar Jógaoktatók Szövetsége Egyesület elnökévé?

Azt gondolom, ezt azoktól kellene megkérdezni, akik megválasztottak, de ha a válasz valódiságát akarjuk megnézni, akkor azt kell mondanom, hogy valószínűleg Ők azt a szellemiséget választották, amit az általam is képviselt  Sivananda-rendszer magában hordoz, azt a tradíciót, azt a tisztaságot, ami ebben a rendszerben benne van, hiszen abszolút egy non-profit vonalat képvisel a jóga világában. Úgy érzem, hogy megbíznak ennek a rendszernek a képviselőiben, és így a rendszer első számú magyarországi vezetőjében, Veres Andrásban és ezáltal úgy gondolják, hogy jó kezekben van az egyesület.

 

Mit javasolsz azoknak, akik most szeretnének elkezdeni jógázni, és azoknak akik már a jóga útján járnak?

Először is olyan jóga intézményt javasolok, amely bebizonyította azt, hogy valóban a tradícionális jóga útján jár.

Javaslom, hogy kérdezze meg a jógaintézményt, milyen végzettsége van az ottani jógaoktatóknak, hogy a jógaközpontnak van-e nemzetközi vagy magyarországi minősítése, ugyanis a Magyar Jógaoktatók Szövetsége Egyesület minden tagjának, aki a nemzetközi követelményeknek eleget tesz, kiadja a minősített jógaoktatói, vagy a minősített jógaintézmény címet. Vannak olyan intézmények, amik emellet megkapták a minősített jógaoktató-képző és -továbbképző címet is.
A Sivananda Jógaközpont is ilyen, tehát a mi példánknál maradva az a tény, hogy a Sivananda Jógaközpontban minősített képzés zajlik, illetve az, hogy ez már 14 éve így van, egyfajta garanciát jelenthet a betérő jógázónak arra, hogy jó képzést fog kapni.

Szintén garancia lehet a megfelelő képzésre az is, hogy milyen mester-tanítvány lánc részeként működik egy szervezet, hiszen egy bőlcs, emelkedett mester tanításai gyors, megalapozott fejlődést tud a jógagyakorlóknak nyújtani.

Egy igazi mester pozitív értelemben híres, azaz egy kiteljesedett személy, aki önnön tapasztalatán keresztül képes másokat tanítani. Sivananda mester például egész életét ennek szentelte. Több mint 300 kötet könyvet írt, amelyekkel a tanítványoknak minden szinten tudunk értékes tanításokkal szolgálni.

 

Ha valaki szeretne a Sivananda Jógaközpontban jógázni, akkor hol talál meg benneteket?

A honlapunkat tudom ajánlani, ahol szinte minden információt megtalálhat iskolánkról és mestereinkről: Sivananda Jóga - www.sivananda.hu

Tartunk ingyenes bemutató jóga órákat, amelyeket mindazoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a jóga iránt, de még nem volt lehetőségük vagy sohasem merték kipróbálni. Most itt az alkalom, méghozzá mindenféle költség és kötöttség nélkül! A bemutató óra időpontja: minden hónap második vasárnapján 16.00-tól a jógaközpontban. Ha ez a nap ünnep (pl. húsvét), akkor az órát másik hétvégén tartjuk, a pontos dátumot mindig megtalálod az aktuális órarendünkben: jóga órarend.